Polacy nie należą do Europejskich krezusów, ale pomimo to lubią zwiedzać świat. Pieniędzy mamy stosunkowo mało i dlatego staramy się oszczędnie planować zagraniczne wycieczki. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ekonomiczne wczasy jest zakup wyjazdu last minute. Wiadomo, że im bliżej wyjazdu, tym bardziej biura podróży chcą się pozbyć ostatnich, wolnych miejsc. Niekiedy opłaca się sprzedać je po kosztach, ponieważ wtedy zapobiega się stratom, wynikającym z rezerwacji miejsc, z których nikt nie skorzysta. Najłatwiej mogą z tej możliwości skorzystać osoby, które nie mają większych problemów z wzięciem urlopu. Dobrze jest również nie nastawiać się na konkretny kierunek, ale czekać na korzystną ofertę.

Wielu rodaków uważa, że taniej zorganizują wyjazd, jeśli zrezygnują z pośrednictwa biura podróży. Oczywiście jest to możliwe, ale w praktyce dość trudne. Samodzielna turystyka wymaga znajomości kraju, do którego się wybieramy i zwyczajów, które w nim panują. Ceny dla biur podróży są kalkulowane zawsze z odpowiednim rabatem. Kontrahent, który kupuje hurtowo, zawsze jest lepiej traktowany niż detalista. Pomimo oferty tanich linii lotniczych, trudno znaleźć niedrogie loty, łączące Polskę z rejonami atrakcyjnymi turystycznie. Przeważnie czarter wychodzi dużo drożej. Miedzy bajki należy również włożyć opowieści, że podróż samochodem może być tania. Ceny benzyny z roku na rok szybują w górę nie tylko u nas. Poza tym przejeżdżając przez niektóre państwa doliczyć trzeba koszty autostrady i parkingów.

Szukając tanich wyjazdów warto sprawdzać oferty rodzinne. Wiele biur podróży oferuje stałą opłatę za dzieci do 12 roku życia, niezależnie od liczby dni. Jeżeli nie chcemy przepłacać, warto sprawdzić propozycje kilku organizatorów i nie zadawalać się pierwszymi propozycjami. Poza tym, rozmawiając z przedstawicielami i agentami zawsze można się potargować. Stara zasada handlowców głosi, że nie ma takiego rabatu, który nie mógłby być wyższy. Rozmawiając o szczegółach wyjazdu zawsze warto więc ponegocjować warunki finansowe. Niekiedy przynosi to znakomite efekty.